Команда

Prytula Foundation U.S.A. Гуманітарна допомога Україні зі США

Prytula Foundation U.S.A. Гуманітарна допомога Україні зі США

Благодійна організація Prytula Foundation U.S.A. займається наданням ​​гуманітарної допомоги та підтримкою сталого відновлення в Україні вже майже рік. За цей час її команда зібрала $5,3 млн, налагодивши зв’язок із громадами на прифронтових і деокупованих територіях та донорами в США. Головна мета фонду незмінна – забезпечити базові потреби цивільних у найважчі для країни часи.

“Наша команда проаналізувала всі штати та юридичні компанії, які могли б надати допомогу в реєстрації – зрештою ми створили фонд за 4 місяці. Хоча такий процес може тривати цілий рік. Україні необхідно заручатися підтримкою за кордоном, необхідно шукати нові можливості акумулювання коштів для тих, хто постраждав від війни. Ми ж у свою чергу можемо ділитися досвідом й підвищувати обізнаність світу про наслідки ворожого вторгнення”, – розповідає керівниця Prytula Foundation U.S.A. Марина Вільк.

resized_image.png

Співпраця з американськими донорами дозволяє не лише підтримувати цивільних, але й підтримувати зв'язки з тими, хто готовий відстоювати голос України у світі. Більше про мотивацію створенню фонду, перші досягнення та плани на майбутнє читайте у матеріалі.

Як створювався Фонд

Запит на створення окремого фонду надійшов від американських донатерів та української діаспори у Сполучених Штатів.

_“Під час туру Америкою ми ще раз пересвідчилися у масштабах довіри до Фонду Притули і отримали запит на підтримку України безпосередньо з США. Ця взаємодія і дала нам поштовх до створення окремої інституції”, _– коментує Марина Вільк.

Організація отримує кошти як від фізичних осіб, так і від великих корпорацій. Серед них – Grammarly, Help Ukraine Now, співробітники установ, які здійснюють внески через платформу Benevity.

“Цікаво, що прихід адміністрації Дональда Трампа дав поштовх до зростання персональних донатів. Збільшилась і кількість людей, що хочуть не тільки фінансово підтримувати Україну, а й безпосередньо брати участь у волонтерських ініціативах”, – зазначає Марина Вільк.

Фонд зареєстровано у Чикаго, офіційно його діяльність стартувала у серпні 2023 року. Він має статус 501(c)(3), тобто не сплачує податок з отриманих пожертвувань, а донори – громадяни США – зможуть зменшити свій дохід, з якого беруть податок, на суму пожертвування на користь Prytula Foundation U.S.A.

_“Ми зареєстрували фонд усього за кілька місяців: для цього відправляли пакети документів, спілкувалися з юристами і пояснювали на місцях, що в нас триває війна, тож затягувати процес не можна. Крім того, нам вдалося отримати податковий статус – з цим справляється не кожна компанія, але цей пункт важливий для американців. По суті, статус дозволяє людині зробити донат на певну суму, яка списується з прибутку, що оподатковується”, _– каже керівниця Prytula Foundation U.S.A.

Напрямки діяльності

Проєкти Prytula Foundation U.S.A. спрямовані на підтримку життя людей, які щоденно стикаються з викликами війни. Особливістю організації є її можливість бути грантодавцем – мова про фінансування інших фондів для роботи на прифронтових територіях. До прикладу, Prytula Foundation U.S.A може зібрати на конкретне обладнання, а логістикою займатиметься інша установа.

photo_2025-05-22_14-05-11 (1).jpg

Безпека під час навчання – ще один важливий елемент діяльності Фонду. Нині 68% українських шкіл оснащені укриттями різних типів, проте багато з цих сховищ не відповідають сучасним будівельним стандартам або ж не можуть вмістити всіх учнів. Тому команда займається їх відновленням і модернізацією.

22.05_3.png

“Транспортні сполучення надзвичайно постраждали на прифронтових територіях. На багатьох ділянках досі не відновлено громадський транспорт, тож волонтерська допомога стає для них рятівною”, – зауважує Марина Петриченко, голова гуманітарного відділу Фонду Сергія Притули.

Доступ до медичної допомоги на загрожених територіях так само залишається проблемним. Адже за 3 роки повномасштабного вторгнення пошкоджено уже більше тисячі медичних закладів через обстріли. Prytula Foundation U.S.A. передав уже 7645 одиниць медичного обладнання.

Марина Петриченко зазначає, що проблемною з точки зору доступу медицини залишається Херсонщина: у віддалених громадах подекуди відсутні лікарі, тож люди мусять їхати в обласний центр. Часто вони кооперуються, аби поїхати разом до точки призначення через згадані вже труднощі з громадським транспортом.

resized_image_2.png

“Війна в Україні триває вже 12-ий рік. З її наслідками ми боремося вже зараз і будемо робити це впродовж тривалого часу після бойових дій. Тому нам необхідно мати проєктну базу для вирішення проблем у громадах. Ми встановлюємо зв'язок з місцевими владами і забезпечуємо безперебійні поставки потрібного їм обладнання”, – пояснює голова гуманітарного відділу Фонду Притули.

Чи не найбільшою перешкодою для відновлення повноцінного життя у прифронтових регіонах є замінування. Міни та нерозірвані боєприпаси становлять смертельну загрозу для цивільного населення, уповільнюють розвиток звільнених територій та економіки країни в цілому. Щоб допомогти саперам ефективно працювати, Фонд постачає сучасне обладнання: дистанційно керовані машини для розмінування, дрони для виявлення вибухонебезпечних предметів, спеціальні зонди, захисне спорядження.

_“Забезпечення фахівців такими передовими технологіями – це ключ до очищення нашої землі, порятунку життів людей та розвитку інфраструктури. У 2024 році Prytula Foundation U.S.A. поставив в Україну 172 одиниці техніки для розмінування”, _– зазначає очільниця організації.

Потреба формування ком'юніті та діалогу

Безпосередня взаємодія з американцями – це можливість не просто закумулювати донати, але й вибудувати міжособистісні зв'язки, поділитися досвідом життя військових та цивільних в Україні.

У березні Prytula Foundation USA став партнером благодійної організації Razom for Ukraine на фестивалі SXSW в Остіні. Разом з військовою школою “Боривітер” там представили передові українські військові технології – як-от дрон, що може використовуватися не лише в мілітарній, а й у комерційній сферах.

photo_2025-05-28_13-58-10.jpg

Формування великих проукраїнських ком'юніті громадян США – ще одне непросте, але необхідне завдання для посилення фінансових спроможностей наших волонтерів.

"Уявлення прихильників Трампа про підтримку України часто викривлене – вони вважають, що завершити війну можна перекривши потік зброї. Тому на фестивалі команда Фонду займалася інформуванням американців про справжній контекст життя в Україні та реальну можливість допомогти", – каже вона.

Також в Остіні Prytula Foundation USA та Razom for Ukraine організували зустрічі з українською діаспорою. Учасники обговорили шляхи підтримки України та розглянули можливі спільні ініціативи.

Цьогоріч Prytula Foundation USA продовжить роботу в гуманітарних проєктах та розширюватиме свою присутність у США. Команда зосередиться на посиленні процесів реконструкцій укриттів та кризового реагування; збільшенні інвестиційної спроможності та проведенні експертної події у США на тему досвіду війни в Україні.