Команда
Такмед

“Бойовий досвід України – безцінні знання для світу”. Відділ тактичної медицини: основні напрямки та обмін навичками

“Бойовий досвід України – безцінні знання для світу”. Відділ тактичної медицини: основні напрямки та обмін навичками

Тактична медицина за 11 років війни в Україні стала однією з основ виживання бійців на полі бою. Від якості та оперативності надання допомоги залежать життя наших захисників: до 28% втрат можна запобігти завдяки відпрацьованим навичкам, згідно з даними Deployed Medicine.

Напрям такмеду активно розвивається як на рівні держави, так і завдяки низовим ініціативам та волонтерам. Для більш ефективної допомоги Силам Оборони Фонд Притули виокремив цю сферу в спеціальний відділ зі своєю командою та стратегією.

Робота відділу стартувала в квітні 2022 року, коли для потреб ЗСУ в головний офіс на Гончара приносили все, що могли: від серветок до обладнання для шпиталів. Спершу відділ займався забезпеченням військових аптечками. З часом стало зрозуміло, що аптечка рятує життя тільки якщо вміти нею користуватися. Так було прийнято рішення почати проводити навчання з тактичної медицини.

“Для викладання курсів такмеду ми створили команду, до якої залучили іноземних інструкторів та колишніх військовослужбовців з досвідом участі у збройних конфліктах по всьому світу. Ці спеціалісти навчали військовослужбовців базовим навичкам такмед, а команда фонду працювала в ролі перекладачів. Згодом перейнявши досвід іноземних фахівців, пройшовши навчання та сертифікацію та долучивши до команди українців з бойовим досвідом ми прийшли до самостійного викладання”, – розповідає Олександр Мусатов, керівник команди тактичної медицини Фонду Сергія Притули.

Нині команда такмеду працює за такими ключовими напрямами:

  • видача медичного обладнання і засобів
  • навчання військових
  • організація спеціалізованих форумів і семінарів для бойових медиків, інструкторів, лікарів;
  • вивчення та впровадження досвіду в тактичній медицині

Навчання військових

Інструктори фонду проводять навчання з тактичної медицини відповідно до настанов ТССС для підрозділів по всій Україні. В ході дводенних тренінгів курсанти навчаються та відпрацьовують базові навички порятунку життя в умовах, наближених до бойових.

phq.jpg

Команда інструкторів з тактичної медицини Благодійного Фонду Сергія Притули

Щомісяця інструктори Фонду проводять навчання для 200-600 курсантів. Станом на сьогодні, тренінги проведено для понад 24 тисяч військовослужбовців ЗСУ, НГУ, СБУ, ДПСУ, ДССТ.

“Є відділення: там 10 людей, є взвод: там 30 людей, є рота зі 100 людей, є бригада, полк. 24 000 навчених людей – майже корпус. Це наш внесок у розбудову Сил Оборони. І ми не плануємо зупинятися, – зазначає голова відділу.

навчання1.jpg

навчання2.jpg

Організація спеціалізованих форумів і семінарів

“Спільнота такмеду за час війни дуже розрослася. Хтось у війську з 2014 року. Хтось приєднався з початком повномасштабного вторгнення. За майже десять років інструктори і бойові медики накопичили досвід, яким варто поділитися. Кілька років тому я підійшов до нашого колишнього керівника напряму тактичної медицини Олексія Полухіна і сказав: “давай зробимо конференцію, покличемо спікерів, організуємо дискусію””, – розповідає про ідею виникнення напряму Олександр Мусатов.

Frame 3.jpeg

У 2023 році Фонд провів перший “Український форум з тактичної медицини”, зібравши 300 бойових медиків, інструкторів з тактичної медицини, медиків-добровольців, волонтерів, військових лікарів для обміну досвідом. “Ми отримали позитивний зворотний звʼязок і зрозуміли, що такі заходи треба проводити постійно” - сказав Мусатов.

Згодом спільно з медичною службою “Азову” було проведено семінар про медичний досвід бригади в зоні бойових дій та нові виклики, що постають перед українською тактичною медициною.

У 2024 році у форумі “Зміни в такмеді за час повномасштабної війни” взяли участь 14 визнаних експертів-спікерів та 500 бойових медиків, інструкторів та волонтерів. Того ж року в семінарі "Підготовка інструкторів з тактичної медицини" взяли участь 9 спікерів та 250 учасників – на заході обговорили проблеми, з якими стикаються інструктори, особливості їх сертифікації і підходи до навчання.

У 2025 році Фонд Сергія Притули разом з платформою JUMP та 12 бригадою спеціального призначення НГУ “АЗОВ” провів конференцію “Виклики військової медицини в Україні. Стабпункти та ПХГ” для 250 учасників.

"У цілому 2678 бойових медиків, начмедів, лікарів та інструкторів з тактичної медицини пройшли навчання на форумах, семінарах та вебінарах від фонду. Серед спікерів у нас були як лікарі, бойові медики, так і представники Міноборони, МОЗ, Командування медичних сил, Сухопутних військ. За ці три роки нам вдалося зібрати групу найкращих експертів в Україні з усіх сфер, дотичних до тактичної медицини”, – підкреслює Мусатов.

Відділ такмеду також співпрацює з досвідченими іноземними парамедиками. Колеги з Університетського коледжу Дубліна разом з Фондом в рамках ініціативи “Ukraine Trauma Project” проводять навчання з внутрішньокісткового введення транексамової кислоти при масивній кровотечі. Це сучасний та ефективний засіб боротьби з кровотечами, що потребує спеціального навчання та дороговартісного обладнання, яке вже безкоштовно отримали 400 бойових медиків завдяки колегам з Ірландії.

1.jpeg
2.jpeg

Видача медичного обладнання і засобів

4.jpeg

Понад 390 тис. одиниць тактичної медицини уже передано Силам Оборони. Запити від військових змінювалися протягом повномасштабного вторгнення: від індивідуальних аптечок на початку, до укомплектованих рюкзаків бойового медика та спеціалізованого обладнання для машин евакуації і стабілізаційних пунктів.

Сьогодні ми регулярно передаємо бійцям сил оборони України засоби тактичної медицини. Ми можемо швидко адаптуватися до потреб, комунікувати з бійцями і надавати саме те, що потрібно тут і зараз. Від турнікетів та рюкзаків бойових медиків, до обладнання для навчання.

3.jpeg

Lessons Learned

Передача знань – це добре, аналіз і робота над помилками – це ще краще. Досвід, який українські військові та медики здобувають на полі бою прямо зараз є цінним для України та для всього світу. Такі речі мають не просто фіксуватися, але й аналізуватися на експертному рівні для покращення роботи на полі бою – саме цим займається група аналітиків напряму Lessons Learned (або українською – “вивчення і впровадження досвіду”).

“Будь-яка розумна людина коли щось сталося не так, як планувалося (краще чи гірше) має поставити собі кілька запитань. Що планувалося? Що сталося? Що було зроблено добре? Що можна зробити краще? Такий післяопераційний аналіз є основою Lessons Learned, – пояснює Олексій Михайлов, керівник напряму. – Ми проводимо таку роботу разом з медиками, а потім, консолідуючи та аналізуючи такий досвід, пропонуємо зміни до порядку дій, організації допомоги, навчання та ін. ”.

Таким чином, аналітики відділу поєднують практичний досвід, який Сили оборони здобувають “в полі”, знання кращих клінічних та бойових спеціалістів які долучаються в якості тематичних експертів та міжнародні дослідження - щоб масштабувати позитивний досвід та уникнути повторення негативного.

Одним з прикладів є виявлення і вирішення проблеми з термоковдрами.

Медики евакуації поділились, що запобігання переохолодженню (гіпотермії) у поранених часто обмежується лише використанням тонкої одношарової термоковдри. Хоча вона входить до складу більшості аптечок, її ефективність є низькою без використання додаткових засобів, а демаскуючі властивості створюють додаткові ризики бути поміченими ворогом.

Команда аналітиків дослідила це питання: проаналізувала ефективність “рятувальної” ковдри, провела польовий тест з використанням дронів для визначення демаскуючих властивостей різних засобів запобігання гіпотермії, дослідила прогалини у викладанні цієї теми в рамках навчань військових.

“Інша цікава тема – фіксація тампонування вузлових кровотеч за допомогою бандажування. Ми хотіли розібратися, настільки ефективно вона викладається, засвоюється і виконується в бойових умовах. Наша аналітикиня дослідила це питання та зробила висновки, на базі яких ми та деякі інші навчальні центри вже змінили свою програму викладання”, – коментує Олексій.

“Ми також допомагаємо напряму видачі медичного обладнання і засобів – наші аналітики розібралися що насправді використовується бійцями і оптимізували комплектацію аптечки, зокрема, додавши еластичні бинти. Наші аптечки відповідають вимогам МО, але є кращими”, – додає він.

Більшість аналітичних звітів публікуються в телеграм-каналі напряму “Lessons Learned – Такмед”.

“Ми хочемо зробити так, аби досвід, який ми збираємо та аналізуємо розповсюджувався не лише серед медиків, а й передавалися на стратегічний рівень: до Командування медичних сил, у Сухопутні війська тощо. "Це дає змогу впроваджувати ефективні рішення, які впливають на усю систему в цілому, масштабувати проаналізований досвід”, – розповідає Олександр Мусатов.

Він додає, що знання, які Сили оборони України здобувають на полі бою сьогодні – дорожчі за корисні копалини. Ці знання вже стають основою для переосмислення військових тактик і стратегій в усьому світі. Ми раді можливості допомагати Силам оборони України в такий спосіб.

Цілі на 2025 рік

Відділ такмеду планує масштабовуватися й нарощувати допомогу Силам Оборони, як матеріально, так і передачею досвіду. Передусім йдеться про три головні цілі цьгоріч:

  • посилення організації навчальних форумів та проведення щонайменше 12 заходів для бойових медиків, лікарів й інструкторів з тактичної медицини;
  • розвиток взаємодії у сфері обміну аналітичними звітами та рекомендаціями з Командуванням Медичних Сил України;
  • підписання меморандумів з корпусами Сил Оборони щодо взаємодії у сфері тактичної медицини, а саме: впровадження Lessons Learned та навчання особового складу такмеду.