ЦГЦ

Навіть одне врятоване життя коштувало всіх зусиль — Центр готовності цивільних про 2 роки роботи

Навіть одне врятоване життя коштувало всіх зусиль — Центр готовності цивільних про 2 роки роботи

25/07/2024

24 липня Центр готовності цивільних Благодійного фонду Сергія Притули відзначив два роки від старту роботи. Протягом цього часу 55 502 українці відвідали 3119 тренінгів по всій Україні. Волонтери створили масштабний майданчик, де кожен цивільний може навчитися домедичної допомоги, основ стрілецької справи, пілотування дронами, дізнатися більше про інженерну справу, орієнтування на місцевості, поведінку в полоні, пропрацювати свої реакції під час надзвичайних ситуацій та багато чого іншого. Найбільшим досягненням команда проєкту вважає відгуки від людей, котрі пройшли тренінги ЦГЦ, а згодом самостійно мобілізувалися до війська, а також цивільних, яким знання допомогли врятувати життя.

Плюс 3 області — зміни в осередках ЦГЦ

2.png

Центри готовності цивільних наразі діють у 20 областях України: Полтавській, Київській, Вінницькій, Львівській, Дніпропетровській, Черкаській, Івано-Франківській, Чернівецькій, Житомирській, Одеській, Хмельницькій, Чернігівській, Тернопільській, Харківській, Волинській, Рівненській, Запорізькій, Кіровоградській, Сумській, Миколаївській. Протягом останнього року діяльності до географії проєкту додалися Суми, Миколаїв, Кропивницький. Відновили свою роботу Чернігів і Запоріжжя. У першу річницю проєкту фіксували 37 осередків, на другий рік цифра сягає 86. Зберігається тенденція “від великих міст — до менших громад”: волонтери ЦГЦ проводять виїзні тренінги у містечках і селищах. Для організаторів тренінгів важливо дати якісні знання якомога більшій кількості українців, які зможуть їх застосувати в умовах війни та в надзвичайних ситуаціях.

Хто відвідує тренінги ЦГЦ

За два роки Центри готовності цивільних провели 3 119 тренінгів, які відвідали 55 502 українці. Наразі чисельно жінки переважають чоловіків в реєстраціях на навчальні події. Частіше більшість жінок у групах на домедичній допомозі та психологічних тренінгах. Чоловіків зазвичай більше на заходах ЦГЦ за темами зброї та пілотування дронами. Середній вік наших відвідувачів — від 18 до 39 років.

Одним із важливих завдань проєкту є збір від учасників відгуків. Це допомагає організаційним командам покращувати програми тренінгів. Крім того, волонтери бачать, як базові знання про алгоритми дій у критичних ситуаціях, вселяють впевненість українців у власних силах.

Як за рік змінилися запити в темах тренінгів

Протягом останнього року тематична сітка Центру готовності цивільних зазнала певних трансформацій. Курси-лідери у відвідуваннях не змінилися з минулого року, але актуальність деяких тренінгів знизилася, додалися деякі нові.

Загалом, зараз є понад 40 різних тематичних напрямків. Лишаються найвідвідуванішими: домедична допомога, стрілецька справа, пілотування дронами, мінно-вибухова безпека. Протягом другого року роботи ЦГЦ організатори помітили неймовірний ріст інтересу до тренінгів на:

  • психологічну тематику (перша психологічна допомога в надзвичайних ситуаціях, самодопомога в умовах тривалого стресу, подолання синдрому відкладеного життя, профілактика емоційного вигорання);
  • з’явилися запити на практичні заняття щодо ефективних комунікацій із військовими, побудову якісної взаємодії з комбатантами в робочих колективах;
  • увірвалася в розклади тематика створення та керування FPV;
  • після прийняття закону про мобілізацію, проводилися окремі зустрічі із залученими юристами, які роз’яснювали права та обов’язки громадян.

Практика залишається головним правилом для осередків ЦГЦ. Програми тренінгів формуються таким чином, що передбачають великий блок із відпрацюванням отриманих знань на симуляторах, манекенах чи за допомогою інших тренувальних засобів.

Знання, випробувані на практиці

“Навіть одне врятоване життя коштувало всіх зусиль у межах організації роботи такого масштабного проєкту”, — говорить команда ЦГЦ.

Але випадків порятунку завдяки знанням, отриманих на тренінгах, уже є декілька. Це мотивує команду ще більше.

У соцмережах ЦГЦ розповідали про пана Сергія, мешканця Миколаєва, який надав домедичну допомогу своєму колезі. Чоловік, після прильоту ворожої ракети по підприємству, допоміг зупинити кровотечу пораненому та передати постраждалого медикам.

IMG_20240723_174527_342.png

Своєю історією поділилася жінка Ольга з Рівного. Завдяки знанням, отриманим на тренінгах, вона змогла допомогти в громадському транспорті літньому чоловікові в передінфарктному стані.

Мають організатори також відгуки від учасниці Ксенії. Вона розповіла про ситуацію, що трапилася на пляжі: одна з відпочивальниць знепритомніла, Ксенія поклала її в бокове положення, медики бригади швидкої допомоги, котрі приїхали на виклик, подякувала за цю дію.

Пані Ользі, яка стала учасницею ДТП, знання алгоритмів дій в надзвичайних ситуаціях допомогли до приїзду медиків надати першу допомогу, оцінити стан травмованих та розподілити їх таким чином, щоб працівники швидкої змогли ефективніше взаємодіяти з постраждалими.

Важливими були й знання про техніку виконання серцево-легеневої реанімації.

IMG_20240723_174527_096.png

Команди організаторів

Організовують тренінги в кожній області місцеві активісти та волонтери. Вони краще розуміють специфіку свого регіону та мають певну мережу місцевих партнерств. Інструктори — комбатанти або військовослужбовці, а також експерти у відповідних сферах. На окремі теми осередки можуть запрошувати фахівців з інших областей. Загалом організацією подій займаються 126 волонтерів, залучають до 212 інструкторів на різні теми.

Коливання у відвідуваннях

Запити на тренінги переважно стабільні в усіх осередках. Коли в новому населеному пункті тільки з’являється ЦГЦ, перші декілька місяців попит завжди перевершує пропозицію. На одне місце можуть реєструватися до 3-5 осіб. Згодом ситуація вирівнюється.

У літній і передсвятковий час відчуваються певні зниження в активностях. Координатори помічають спалах зацікавленості, коли відбуваються надзвичайні ситуації. Наприклад, у Полтаві в одному з будинків стався вибух газу, тоді на тренінги з домедичної допомоги реєструвалося чимало охочих. Після обстрілів тилових міст також більшають запити на навчання.

Неабияку популярність мають заняття Центру готовності цивільних у прифронтових містах — Суми, Миколаїв, Харків. Реєстрації там зазвичай закриваються дуже швидко.

Хорошою практикою стали корпоративні тренінги для колективів компаній.

Динаміка у містах

Хорошу динаміку та високу активність в організації тренінгів показують Дніпро, Полтава, Кривий Ріг, Рівне, Київ, Одеса та Харків. У п’ятірку лідерів протягом другого року за кількістю навчених людей входять Київ, Кривий Ріг, Рівне, Дніпро та Харків.

Чимало військових обирають ЦГЦ першим навчальним майданчиком

Як і в перший рік роботи проєкту, чимало українців, які планували долучатися до війська, відвідували волонтерські тренінги, щоб отримати основи військових знань. Чинні армійці наголошують на високому рівні організації навчань та наданої інформації на курсах для цивільних.

Чинний військовослужбовець Олександр готувався йти до війська і також обрав ЦГЦ, щоб отримати початкові знання з військової справи. Відвідав 5 тренінгів у Полтаві.

“Ще перебуваючи у навчальному центрі зрозумів, що мені дуже допомогли знання зі стрілецької справи. Я знав, як тримати зброю, як виконувати стійки. Тому у поводженні зі зброєю мені було легше, ніж тим, хто тренінгів не проходив. Зараз, під час служби, мені допомагає інформація та розуміння специфіки роботи FPV. На мою думку, наразі пілоти FPV -– найзатребуваніша спеціальність. У “повітрі” зараз вирішується дуже багато, бо це і підтримка своїх підрозділів, або зірвана атака російських противників. Тренінг про виживання при низьких температурах дав розуміння, що треба думати й планувати наперед. Знання про надання домедичної допомоги важливі не лише на війні, а й у мирному житті, щоб знати, як допомогти людині, яка втрапила в аварію чи яку було травмовано під час обстрілів. Після цього тренінгу я взяв за звичку ходити з турнікетом і в цьому плані відчуваю себе обізнанішим. Раджу всім ходити на тренінги ЦГЦ, бо сусідство з росією — це історія, яка вчить нас бути готовими тут і тепер, і, на жаль, в майбутньому. Ці тренінги допомагають почуватися впевненіше в екстремальних ситуаціях.”

Реалізовані проєкти в рамках діяльності ЦГЦ

Окрім навчань для цивільних, організатори продовжують розвивати напрямки всередині проєкту.

Учасники тренінгів ЦГЦ по OSINT (розвідка на основі відкритих даних), які пройшли відбір та спеціалізовані навчання, допомагають Україні на інформаційному полі. Тут ми писали звіт за квартал їхньої роботи. За більш ніж пів року осінтери Центру готовності цивільних Благодійного фонду Сергія Притули зробили 33 різносторонні публікації про колаборантів на тимчасово окупованих територіях, про кіднепінг дітей із ТОТ, про російських військових злочинців, про механізми реалізації політики окупантів. Стежити за їхньою роботою можна на платформі “KibOrg”.

У лютому ЦГЦ оголосили про свій окремий проєкт про вакансії та можливості у Силах Оборони. У межах якого, волонтери організовують зустрічі цивільних із представниками різних військових підрозділів. Аби люди, які планують мобілізуватися і шукають собі місце для служби, могли більше дізнатися про різні підрозділи, їхні структури, відкриті вакансії, шлях від заповнення анкети й до початку служби. Подібні зустрічі вже відбулися у Києві, Львові, Вінниці, Одесі.

У квітні освітня платформа Prometheus спільно з Центром готовності цивільних Фонду Сергія Притули оголосили про відкриття реєстрації на курс «"Хамелеон". Уникнення полону та психологія виживання в полоні». Виявили бажання пройти його 6308 українців. Зареєструватися на курс можна і зараз українцям від 14 років. Автором став Віталій Апальков, доктор філософії, викладач, полковник, котрий займається тематикою полону із 2016 року.

Найближчі плани проєкту

“Відгуки учасників тренінгів, які з допомогою знань, змогли врятувати життя іншим, яскраво демонструють необхідність продовжувати. І не лише продовжувати, а масштабуватися, йти туди, де подібні знання отримати важче. Шліфувати модель роботи й максимально ділитися нею з партнерами, які можуть зробити проєкт системнішим, ширшим для загалу. Навіть одне врятоване життя варте всіх зусиль, а ми маємо вже не одну подібну історію. Тому плануємо працювати інтенсивніше, але в пріоритеті завжди тримаючи якість”, - поділився національний координатор проєкту Центр готовності цивільних Олексій Сердюков.

Як долучитися?
Шукайте сторінку ЦГЦ у вашій області на офіційному сайті Благодійного фонду Сергія Притули, або за посиланням тут, та реєструйтеся на навчання. Вхід на тренінги — довільний благодійний внесок на розвиток проєкту.